Members

District 19-E Past District Governors

2016-2017 Glen Barry  - (Doreen) Sparwood
2015-2016 Bob Yeoman - (Barb) Spokane Shadle North
2014-2015 Kim Di Rienz North Pend Oreille Valley
2013-2014 Kenneth Cook - (Elaine) Post Falls
2012-2013 Laura Wintersteen-Arleth - (Roger) Spokane Central
2011-2012 Gerald Mottl - (Ena) Baynes Lake
2010-2011 John Bowles Nelson
2009-2010 Robert Ekler  - (Cheryl) Priest Lake Kaniksu
2008-2009 Jerry D. Flood  - (Donna) Medical Lake
2007-2008 Brian Ross  - (Denice) Chewelah Valley
2006-2007 * Frank Berglund Spokane Sunrise East
2005-2006 * Terry Stidman Blanchard
2004-2005 Fr. Ted Bradley Spokane Central
2003-2004 Dave Shalanski Castlegar Selkirk
2002-2003 * Rob Worley  - (Sandy) Spokane Central
2001-2002 Glen Barry  - (Doreen) Sparwood
2000-2001 W.J. (Bill) Inman Cranbrook
1999-2000 Billie Geaudreau Spirit Lake
1998-1999 * Anthony (Tony) W. Som Spokane Manito
1997-1998 Ron C. Naylor  - (Midge) Fernie
1996-1997 * James C. Talley  - (Donna) Spokane Shadle
1995-1996 William (Bill) Brewer  - (Jean) Spokane Hillyard
1994-1995 George Loewen Lake Windermere
1993-1994 * Dennis Whitehead  - (Dorothy) Cranbrook
1992-1993 * Robert Todd  - (Ethelda) Spirit Lake
1991-1992 John D. MacPherson   - (Grace) Castlegar Selkirk
1990-1991 * Floyd Masteller  - (Bonnie) Osburn
1989-1990 * Richard W. Geaudreau  - (Billie) Spirit Lake
1988-1989 * Jim Wilson  - (Pat) Spokane Manito
1987-1988 * Larry V. Grape  - (Edna) North Pend' Oreille Valley
1986-1987 A.D. Don Shove  - (Sunny) Spokane Sunrise East
1985-1986 * Lyle Petersen Couer d'Alene
1984-1985 * C.B. Bunny Mohr  - (Carol) Spokane Sunrise East
1983-1984 * Howard C. Strick  - (Mabel) Spokane Shadle
1982-1983 * John H. Smith Spirit Lake
1981-1982 # A.E. (Buck) Baker  - (Cathy) Spokane Shadle
1980-1981 Dennis W. Morgan Ritzville
1979-1980 * Phil Martin  - (MarGwen) Spokane Valley
1978-1979 * R. Maurice Cooper Spokane Manito
1977-1978 * Mervin L. Hill  - (Laura Ann) Smelterville
1976-1977 * Rowland J. Hill Beaver Valley
1975-1976 * Amon L. Groves Spokane Central
1974-1975 * John I. Kuster  - (Iva Jo) Washtucna
1973-1974 * Art Schreiber Spirit Lake
1972-1973 * Joseph J. Thompson Spokane Central
1971-1972 * John C. Ellingson Spokane Shadle
1970-1971 * Dale C. Streker Sandpoint
1969-1970 # Paul Ortman  - (Mary) Spokane Hillyard
1968-1969 Merlin L. Traylor Odessa
1967-1968 * John Culler  - (Miriam) Spokane Central
1966-1967 * Pat Faraca Spokane North
1965-1966 * Chris Madson Lake Windermere
1964-1965 * Jack Olson  - (Lola) Rockford
1963-1964 * R.W. Dennis  - (Hazel) Coeur d'Alene
1962-1963 * Frank Beresford Nelson
1961-1962 * Jess L. Purdy Spokane Hillyard
1960-1961 * Ansley Peirce Spokane Central
1959-1960 * Ed W. Johnson Spokane Manito
1958-1959 * Ingvar Petersen Lewiston
1957-1958 Wayne Bishop Sprague
1956-1957 * Sheldon Kiser Spokane Central
1955-1956 * Vern Carstens  - (Eleanor) Reardan
1954-1955 * Earle Ausman Asotin
1953-1954 * Neil B. Hurd  - (Frances) Rockford
1952-1953 * Joe A. Crowe Spokane Central
1951-1952 * Merle Stubbs Moscow
1950-1951 * Gordon DeFoe Coeur d'Alene
1949-1950 * Gerald Madren Spokane Hillyard
1948-1949 * Marion Montagne Lewiston
1948-1949 * John Aram Lewiston
1947-1948 * Ray Morrison Spokane Central
  * - Deceased     # - Dropped  

 

 

 

 


 

Lions Clubs International News
Connect with Us Online