OFFICERS AND EXECUTIVE TEAM

 

District Governor                                            Dr. Johanna Elliott

                                                                        101 East Highway 21

                                                                        Caldwell, TX 77836

                                                                        doctorjaelliott@gmail.com

                                                                        979-450-1331

 

1st  Vice District Governor                              James Haverland

                                                                        5451 Timberwood

                                                                        College Station, TX 77845

                                                                        haverland8@aol.com

                                                                        979-229-5910

 

2nd Vice District Governor                              Mark Ulrich

                                                                        6021 Mullins Prairie Loop

                                                                        La Grange, TX 78945

                                                                        mdulau5355@outlook.com

                                                                        979-966-3385

                                                                                                                                                          

District Secretary                                            John Rauser

                                                                        1811 Lawyer Place

                                                                        College Station, TX 77840

                                                                        johnrauser42@gmail.com

                                                                        979-777-5742

 

District Treasurer                                            Judy Nixon

PO Box 495
Iola, TX 77861

jnixon@dmnacpas.com

979-218-8635

 

Immediate Past District Governor                  Michael Smalley

                                                                        PO Box 344

                                                                        La Grange, TX 78945

                                                                        michaelsmalley46@gmail.com

                                                                        979-208-9337

 

 

 

 

 

District Committees and Chairs 2017-2018

 

ALERT                                   Don McFarland

                                                Don.mcfarland@outlook.com                        830-401-1650

 

Campus Clubs                         PDG Thom Holt

                                                fairwindshrsolutions@verizon.net      979-224-7759 

          

Commemorative Book            PDG Ron Gay

                                                rgay@ims-securities.com                    979-412-2750

 

Constitution and Bylaws        PDG Floyd Golan

                                                floydmaryann@verizon.net                979-218-4803

 

Ambassador to LCIF              PDG Charles Villeneuve

                                                villeneuveins@satx.IT.com                 830-379-8632

 

Centennial Coordinator          PDG Ron Gay          

                                                rgay@ims-securities.com                    979-412-2750

 

Chaplin                                    PDG Andy Rodriguez

                                                rbs@gvec.net                                      830-263-5500

 

Convention Coordinator         Linda O’Brien                       

                                                obcreekside@gmail.com                     979-450-4183

 

Facebook                                 Emily (Toensing) Schmidt

                                                emtoesing@gmail.com                        979-966-8117

 

Global Leadership Team         Loretta Shirley                                              

                                                Redsduck2@yahoo.com                     830-263-2206  

 

Global Membership Team       PDG Ron Gay                      

                                                rgay@ims-securities.com                    979-412-2750

 

Global Service Team               IPDG Michael Smalley

                                                Michaelsmalley46@gmail.com           979-208-9337

 

Leader Dog                             Linda Diers

                                                kldiers@evetx.com                             713-249-2813

 

Long Range Planning             PDG Gordon Richardson

                                                gordy@gbrlifeinsurance.com              979-595-6666

 

Mid-Winter Coordinator         Joe Franks                             

                                                popfranks@hotmail.com                     979-820-5863

 

 

Newsletter                               Donna Jones

                                                djones1pmr@aol.com                         832-326-9613

          

(6)Tail Twister                         Joe Franks

                                                popfranks@hotmail.com                     979-820-5863

 

Lions Services for Children

            Youth Services Coordinator 

Patricia Jackson         

                                                pjackson1952@sbcglobal.net             512-517-5662

            Peace Poster                Pat Jackson

            LEO Clubs                  Pat Jackson

 

Opportunities for Youth

                                    Lou Pruett     

pruett@txcyber.com                           979-218-1780

 

Kids Sight Vision                   Mike Wilson  

michael16206@att.net                        830-305-4085

 

Kids Sight Finance                 PDG Jim Fox

                                                jimfoxrealty@gmail.com                    979-224-7759

 

Red Ribbon Gala                    Thelma Davis

                                                thelmd@verizon.net                           979-540-0265

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2017-2018 District Governor Official Visits

2017-2018 District Governor Official Visits                                                   (as of 07/21/17)                 

Zone 1-A: Rosie Van Booven                                          Visit Date:

  1. Sequin Sunset (Th 2&4)                                     Thursday July 13, 2017     6:15 pm
  2. Geronimo (Th 1&3) LEO                                   Thursday, July 20, 2017    6:30 am
  3. Sequin Noon (Th 1,2,3&4)                Thursday, July 20, 2017    12 noon
  4. Sequin Sunrise (W 1&3)                                   Wed, July 19, 2017            6:30 am

Zone 1-B: Kenneth Mosher

  1. Gonzales Breakfast (Th 1&3)                           Thursday, Aug 03, 2017    6:30 am
  2. Gonzales Noon (M 1,2,3&4) LEO                    Monday, July 24, 2017      12 noon
  3. Nixon (T 1&3)                                                      Tuesday, July 18, 2017      12 noon
  4. Waelder (M 2&4) LEO                                       Monday, July 24, 2017      6:00 pm 
  5. Walder New Millenium (T 2&4)                       Tuesday, Sep 26, 2017       6:30 pm

Zone 2-A: Rita Herzik

  1. Fayetteville (Th 2&4)                                         Thursday, July 27, 2017    12 noon
  2. Flatonia (T 2&4)                                                  Tuesday, July 25, 2017      12 noon
  3. Schulenburg (W 1&3)                                         Tuesday, Aug 01, 2017      12 noon
  4. Weimer (T 1&3)                                                   Tuesday, Aug 15, 2017      12 noon
  5. Weimer Encore (W 2&4)                                    Wed, Aug 09, 2017             12 noon

Zone 2-B: George Nash

  1. LaGrange Blue Bonnet (Th 1&3)                     Thursday, Aug 17, 2017    5:30 pm
  2. LaGrange Breakfast (W 1&3)                          Wed, Aug 16, 2017             6:00 am
  3. LaGrange Evening (Th 2&4)                             Wed, Aug 09, 2017             6:30 pm
  4. LaGrange Noon (Th All)                                    Thursday, July 13, 2017    12 noon
  5. Smithville (T All) LEO                                        Tuesday, Aug 08, 2017      12 noon
  6. Round Top           (M 1&3)                                Monday, July 17, 2017      10:00am

Zone 3-A: Dwayne Virnau

  1. Bellville (Th 1&3)                                                Thursday, Aug 17, 2017    12 noon
  2. Industry West End (W 2&4)                              Wed, Aug 02, 2017             6:00 am
  3. New Ulm (Th 2&4)                                              Thursday, July 27, 2017    7:00 pm
  4. Sealy (Sat 1&3)                                                   Saturday, Aug 19, 2017     7:00 am

Zone 3-B: Vance Elliott

  1. Columbus (Th 1&3)                                            Thursday, Sep 07, 2017     12 noon
  2. Eagle Lake (Th 1,2,3 &4)                                  Thursday, Aug 24, 2017    12 noon
  3. Garwood (W 1&3)                                               Wed, Aug 02, 2017             7:00 pm
  4. Sheridan (T 1&last)                                             Tuesday, Sep 05, 2017       7:00 pm
  5. Wallis (M 2&4)                                                    Monday, Aug 28, 2017      5:30 pm

 

 

Zone 4-A: Al Hedtke

  1. Giddings Noon (M 1,2,3,4)                Wed, Sept 13, 2017             12 noon
  2. Giddings Breakfast (Th 1&3)                            Thursday, Sept 21, 2017    6:00 am
  3. Giddings Evening (T 1&3)                 Tuesday, Sept 19,2017      5:30 pm
  4. Giddings New Horizons (W 1&3) LEO            Wed, Sept 06, 2017             12 noon
  5. Lexington (Th 1&3)                                            Thursday, Oct 19, 2017     6:30 pm
  6. Paige (W 1&3)                                                      Wed, Sept 06, 2017             6:30 pm

Zone 4-B: David Broadhead

  1. Blinn College (T 1,2,3,4)                                    Tuesday, Sept 05, 2017     12 noon
  2. Brenham Evening (T 1&3) LEO                       Tuesday, July 18, 2017      6:30 pm
  3. Brenham Noon (Th 2&4)                                  Thursday, Sept 28, 2017    12 noon
  4. Carmine (T 2&4)                                 Tuesday, Sept 12, 2017     7:00 pm
  5. Washington Co Ladies (M 2&4)                      Monday, Sept 11, 2017     12 noon

Zone 4-C: Margaret Polansky

  1. Caldwell Men (M 1&3)                                      Monday, July 17, 2017      6:00 pm
  2. Caldwell Early Evening (M 1&3) LEO            Monday, July 17, 2017      6:00 pm
  3. Caldwell Burleson ( Th 2&4)                             Thursday, Oct 12, 2017     12 noon
  4. Dime Box (Th 2&4)                                            Thursday, Oct 12, 2017     7:00 pm
  5. Snook (Th 2&4)                                                   Thursday, Sept 14, 2017    7:00 pm
  6. Somerville (T 1&3)                                              Tuesday, Aug 15, 2017      6:30 pm

 

Zone 5-A: Ken Elrod                                                                                        

  1. Franklin (T 2&4)                                                  Tuesday, Aug 22, 2017      6:45 am
  2. Hearne (M 1&3)                                                  Monday, Aug 07, 2017      6:30 pm
  3. Hilltop Lakes (Th 1&3)                                      Thursday, Sept 21, 2017    7:00 pm
  4. Madisonville (Th 2&4)                                       Thursday, Oct 26, 2017     12 noon
  5. New Baden Camp Creek (M 2&4)                  Mon, Sept 25, 2017            7:00 pm

Zone 5-B: Kayla Cheek

  1. College Station Noon (M 1,2,3,4) LEO           Monday, Aug 07, 2017      12 noon
  2. College Station Evening (Th 1&3)                   Thursday, July 20, 2017    6:30 pm
  3. College Station Morning (W 2&4)                    Wed, Aug 23, 2017             7:00 am
  4. Navasota (T 1&3)                                               Tuesday, Oct 03, 2017       7:00 pm
  5. Navasota Noon (T 1&3)                                    Tuesday, Oct 03, 2017       12 noon

Zone 5-C: Bernie Acre

  1. Aggieland (W 1&3)                                             Wed, Oct 04, 2017              7:30 pm
  2. Bryan Noon (T 1, 2,3,4)                                     Tuesday, Aug 22, 2017      12 noon
  3. Bryan Breakfast (F 1&3)                                   Friday, Aug 18, 2017          6:30 am
  4. Bryan Evening (T 1&3)                                      Tuesday, Aug 01, 2017      7:00 pm
  5. Wellborn (Th 1st only) LEO                                Thursday, Sept 07, 2017    6:30 pm

 

 

PAST DISTRICT GOVERNORS

 

2016-2017       Michael Smalley

                        michaelsmalley46@gmail.com

2015-2016       Jim Fox                                               1995-1996       Ray Criswell

                        jimfoxrealty@gmail.com                                            (Deceased)

2014-2015       Thom Holt                                           1994-1995       Ron Gay

                        fairwindshrsolutions@verizon.net                              rgay@ims-securities.com

2013-2014       Danny Stribling                                   1993-1994       Lee Boyd Montgomery                                  dmstribling@yahoo.com                                             (Deceased)                

2012-2013       Ernie Koy                                            1992-1993       Elden Korenek

                        erniekoy@gmail.com                                                  (Deceased)

2011-2012       Andy Rodriguez                                 1991-1992       Felix Meyers

                        rbs@gvec.net                                                              (Deceased)

2010-2011       Vicky Murray                                      1990-1991       Clinton Blezinger

                        vickymurray10@yahoo.com             

2009-2010       Lewis Simpson                                    1989-1990       Clarence Wolfshohl

                        sim_farm@yahoo.com                                    cwolfshohl@claytonwilliams.com

2008-2009       John Rauser                                         1987-1988       Ralph Henry

                        john-rauser@tamu.edu                                                (Deceased)

2007-2008       Floyd Golan                                        1983-1984       Jay Williams

                        Floydmaryann@verizon.net                                       (Deceased)    

2006-2007       Charles Villeneuve                              1981-1982       Gordon Richardson

                        villeneuveins@satx.rr.com                              gordy@gbrlifeinsurance.com

2005-2006       Waldo Dalchau                                   1980-1981       Dr. L. Don Mayer

                        wdlions@windstream.net                                           donmayer@cvctx.com

2004-2005       Myron Koehler                                    1978-1979       Mark Anderson

                        (Deceased)                                                      markandbeckyanderson@yahoo.com

2003-2004       Pat Beavers                                         1975-1976       Joe Al Picone

                       No Email                                                                     joepicone600@gmail.com     

2002-2003       Edward Kelarek                                  1973-1974       Freddie Wolters

                        (Deceased)                                                                  (Deceased)

2001-2002       Uel Stockard                                       1971-1972       David Kahlich

                        sustock@suddenlink.net                                             dkahlich@cvctx.com

2000-2001       Danny Zitterich                                   1969-1970       Charlie Briggs

                        Md2lionzee@hotmail.com                                          mkscpbriggs@suddenlink.net

1999-2000       Ron Heinemeyer                                 1968-1969       Dexter Anderson

                        ronheinemeyer@sbcglobal.net                                    (Deceased)

1998-1999       Jessie Bryan                                        1967-1968       Roland Dansby

                        jssbryn@yahoo.com                                                    (Deceased)

1997-1998       Michael Morgan                                  1966-1967       E.B. “Tex” Mayer

                        michael@morgantesters.com                                      (Deceased)

1996-1997       Alan Schulke                                       1965-1966       Robert Koennecke

                                                                                                            (Deceased)

ZONE CHAIRS, CLUB PRESIDENTS AND SECRETARIES

 

Zone 1-A Chairperson - Rosalie Van Booven              rosie@kaicpa.com       830-379-1198

 

            Sequin Sunset

                        President – Linda Dietz                        ndietz@aol.com

                                                                                    210-710-3033

                        Secretary – Frank Ignasiak       frank.ignasiak@gmail.com

                                                                                    830-433-1668

            Geronimo

                        President – Vicki Bierstedt       vickibierstedt@aol.com

                                                                                    830-743-3156

Secretary – Naomi Manski       tommanski@aol.com

                                                            830-305-7255

            Sequin Noon

                        President – M’Liss Harrington mlissl@yahoo.com

                                                                                    830-660-5201

                        Secretary – Katie Smithpeter    katiesmithpeter@yahoo.com

                                                                                    210-376-9865

            Sequin Sunrise

                        President – David Delbert        deldavid84@gmail.com

                                                                                    830-463-5165

                        Secretary – H. (Mike) Turby    mike@turby.us

                                                                                    830-433-1014

 

Zone 1-B                     Chairperson – Kenneth Mosier            kenzone@gmail.com   830-203-1492

                      

            Gonzales Breakfast

                        President – David Bird              d.bird18@yahoo.com

                                                                                    830-857-5489                                                

                        Secretary – Pat Mosher                        plmosher@yahoo.com

                                                                                    830-203-1492

            Gonzales Noon

                        President – Cynthia Green       cgreen@gonzaleshealthcare.com

                                                                                    830-857-6296

                        Secretary – Linda Fish             lindafish1988@yahoo.com

                                                                                    512-660-2824

            Nixon

                        President – Jeff Vanauken       vanaukenj@nixonsmiley.net             

                                                                                    830-534-2880

                        Secretary – Donnie Janicek     djanicek@gvec.net

                                                                                    830-857-5740            

            Waelder

                        President                                              Not reported

                        Secretary                                              Not reported

 

 

            Waelder New Millenium

                        President – Felipe Martinez, Jr.            No email

830-857-6466

                        Secretary – Linda Martinez      waeldercc@aol.com

                                                                                    830-857-6466

 

Zone 2-A Chairperson – Rita Herzik               rherzik@cvctx.com     979-253-0320

 

            Fayetteville

                        President – Jeff Harvey                       jwharvey@fayettevilleisd.net

                                                                                    979-378-3026

                        Secretary – Jan Chovanec        janevansinfayette@hotmail.com

                                                                                    979-249-7034

            Flatonia

                        President – Stuart Mica                        stuart.mica@yahoo.com

                                                                                    361-258-1652

                        Secretary – Rodney Muras       rodneywm@cvctx.com

                                                                                    979-247-4222

            Schulenburg

                        President – Lisa Meyembourg  lmeysembourg@schulenburgisd.net

                                                                                    979-561-6382            

                        Secretary – Cindy Lytle-Beebe            splo1@yahoo.com

                                                                                    979-561-6296

            Weimer

                        President – Julius Bartek          3aranches@cvctx.com

                                                                                    979-249-6879

                        Secretary – David Kocian        ddkocian@gmail.com

                                                                                    979-732-1864

            Weimer Encore

                        President – Sandra Kainer        skainer@cvctx.com

                                                                                    979-263-5227

                        Secretary – Mary Brenner        fbrenner2@gmail.com

                                                                                    281-639-3531

 

Zone 2-B Chairperson – George Nash             geoenash@yahoo.com             715-605-2030

 

            La Grange Bluebonnet

                        President – Marsha Pyle                       pylemarsha@yahoo.com

                                                                                    512-566-8080

                        Secretary – Gracie Albright      lonniealbright@cearrate.net

                                                                                    979-968-6820

            La Grange Breakfast

                        President – Douglas Mueller    doug.mueller@yahoo.com

                                                                                    512-563-4665

                        Secretary – Cliff Kinder                      cliffkinder@gmail.com

                                                                                    979-968-4700

 

            La Grange Evening

                        President – Jason Huette          jhuttle@southwestrail.com

                                                                                    979-725-9545

                        Secretary – Randy Freudenbrg randyf@cvctx.com

                                                                                    979-968-9440

            La Grange Noon

                        President – Brenda Fietsam      bfietsam@gmail.com

                                                                                    979-702-0251

                        Secretary – Donna Jones         djones1pmr@aol.com

                                                                                    832-326-9613

            Smithville

                        President – Sharlene Scheler    nscheler@austin.rr.com

                                                                                    210-259-3733

                        Secretary – Jane Istre               jacur123@yahoo.com

                                                                                    512-629-6937

            Round Top

                        President – Nancy Applebe     nancyapplebe@gmail.com

                                                                                    979-338-9690

                        Secretary – Barnell Albers       albers_barnell@yahoo.com

                                                                                    281-844-5219

 

Zone 3-A Chairperson – Dwayne Virnau        dwayne.virnau@stanfordalumni.org

650-278-6958

            Bellville

                        President – Reese Turner         64reese@yahoo.com

                                                                                    979-865-8662

                        Secretary – Newton Boriack    newtoneboriack@sbcglobal.net

                                                                                    979-885-8601

            Industry West End

                        President – Alan Kuehn                       akuehn@isbtx.com

                                                                                    979-357-2722

                        Secretary – Mary Hohlt                        mlholt@gmail.com

                                                                                    979-357-4703

            New Ulm

                        President – Eleanor Scalzitti     eleanorscalzitti@me.com

                                                                                    713-875-4960

                        Secretary – Nelda Daricek       nelda@daricekinsurance.com

                                                                                    979-992-3793

            Sealy

                        President – William Blume      blume_bill@yahoo.com

                                                                                    979-885-3285

                        Secretary – Jeffrey Tomasek   astonishing9lives@gmail.com

                                                                                    979-877-5400

 

 

 

Zone 3-B Chairperson – Vance Elliott             vrelliott@gmail.com    979-484-4357

 

            Columbus

                        President – Gary Chandler       sgtchandler@sbcglobal.net

                                                                                    979-732-0400

                        Secretary – Douglas Lilie         douglilie@hotmail.com

                                                                                    979-732-2954

            Eagle Lake

                        President – Stanley Warfield    warfield.stan@gmail.com

405-762-1715

                        Secretary – Charles Abel         charlesabel1948@sbcglobal.net

                                                                                    979-234-5239

            Garwood

                        President – Mike Lanier                       mlanier@riceisd.org

                                                                                    979-758-4780

                        Secretary – Tracy Floyd                       trace2135@yahoo.com

                                                                                    281-803-0240

            Sheridan

                        President – Reggie Brisco        reggie@bluebonnetins.com

                                                                                    979-758-4780

                        Secretary – Zelda Walker         zannwalker@gmail.com

                                                                                    979-758-4625

            Wallis

                        President – Bernice Burger      bkburger6496@yahoo.com

                                                                                    281-686-8840

                        Secretary – Lauren Almanza    laurenleigh05@hotmail.com

                                                                                    830-456-3477

 

Zone 4-A Chairperson – Al Hedtke                 al.hedtke@gmail.com  512-923-9990

 

            Giddings Noon

                        President – Dustin Gersch        Gersch64@gmail.com

                                                                                    979-540-9137

                        Secretary – Charles Cox                      chas@chascox.com

                                                                                    713-201-1169

            Giddings Breakfast

                        President – Dana Peschke        drpeshcke@gmail.com

                                                                                    832-344-6754

                        Secretary – Tim Jenke             tjcmjenke@yahoo.com

                                                                                    979-366-9674

            Giddings Evening

                        President – Normette Moore    halokaohoyo@yahoo.com

                                                                                    979-716-1994

                        Secretary – Angie Wiederhold Angiewiederhold@yahoo.com

                                                                                    979-716-9003

          

 

Giddings New Horizons

                        President – Kelita Thomas       kelitajo@gmail.com

                                                                                    817-845-1650

                        Secretary – Susie Alston          susanalston@att.net

                                                                                    713-306-1775

            Lexington

                        President – Stephen Meuth      oldgoat665@juno.com

                                                                                    210-822-2530

                        Secretary – Cherry Stover        cherrybillstover@aol.com

                                                                                    979-773-4860

            Paige

                        President – Charlie Luedke      charlie.luedke@lcra.org

                                                                        512-629-2898

                        Secretary – Sheryl Luedke       sherryllyn7865@icloud.com

                                                                                    512-348-5883

 

Zone 4-B Chairperson – David Broadhead      brodhead@cebridge.net                       979-203-8280

 

            Blinn College

                        President – Jane Hau               janehau97@gmail.com??

                                                                                    228-342-3897

                        Secretary – Yueling Zhang                             

                                                                                    469-388-5331

            Brenham Evening

                        President – Charles Heller        heller_charles@yahoo.com

                                                                                    979-836-1353

                        Secretary – Glenwood Vierus, Jr. antiques.jrs@gmail.com

                                                                                    979-836-6299

            Brenham Noon

                        President – John Trostle                       trostle@germaniainsurance.com

                                                                                    979-203-1527

                        Secretary – Lance Kuecker      texasappraiser@aol.com

                                                                                    979-277-2900

            Carmine

                        President – Jimmy Loewe

                        Secretary – Lisa Mayer                        lmayer86@gmail.com

                                                                                    979-966-3686

            Washington County Ladies

                        President – Shirley Moehlmann           shirleymoehlmann@gmail.com

                                                                                    979-836-9248

                        Secretary – Teri Parkison                     lwg.9012@yahoo.com

                                                                                    979-451-3294

 

 

 

 

 

Zone 4-C Chairperson – Margaret Polansky    mpolanksy2898961@aol.com 979-535-8127

 

            Caldwell Men

                        President – Peter Glidewell      peter.glidewell@aol.com

                                                                                    979-412-1795

                        Secretary – Jerry Rogers          jrogers_3344@hotmail.com

                                                                                    979-587-3715

            Caldwell Early Evening

                        President – Janis Novosad       janisnovosad@yahoo.com

                                                                                    281-734-6912

                        Secretary – Louise Pruett         pruett@txcyber.com

                                                                                    979-218-1780

            Caldwell Burleson County

                        President – Ardien Drouilhet   adriendrouilhet@gmail.com

                                                                                    512-461-3012

                        Secretary – Patricia Drouilhet  patdrouilhet@gmail.com

                                                                                    512-461-2972

            Dime Box

                        President – Roger Wubbenhost            redhiller@zochnet.com

                                                                                    979-884-2677

                        Secretary – Carol Dismukes     cddcabin@yahoo.com

                                                                                    979-884-3227

            Snook

                        President – Jason Sebesta        farmerfarmalltractor@hotmail.com

                        Secretary – Robert Meyers       jfrfan60@hotmail.com

 

            Somerville

                        President – Arlinda Gonzales   joe.alhotoil@gmail.com

                                                                                    979-422-0083

                        Secretary – Joe Gonzales         Joe.alhotoil@gmail.com

                                                                                    979-251-1464

 

Zone 5-A Chairperson – Ken Elrod                 kgelrod@windstream.net         832-803-9418

 

            Franklin

                        President – Harold Hyde                      no email                     

                                                                                    979-828-2743

                        Secretary – Larry Conn                        larryconn62@gmail.com

                                                                                    979-229-5071

            Hearne

                        President – Ben Luster             ben.luster67@yahoo.com

                                                                                    979-279-3258

                        Secretary – Jennifer Stanush    hippiechick78@att.net

 

 

 

 

Hilltop Lakes

                        President – Ronald Ryder        rrhouston@aol.com

                                                                                    936-855-9917

                        Secretary – Pat Gibbs               pagibbs@yahoo.com

                                                                                    936-855-2000

            Madisonville

                        President – Laura Lawrenz      lilawrenz@yahoo.com

832-788-4120                        

                        Secretary – W C Bennett          bunkin.bennett@gmail.com

                                                                                    936-349-7029

            New Baden Camp Creek

                        President – Lisa Yezak            lisaayezak@gmail.com          

                                                                                    254-746-7828

                        Secretary – Linda Becktold      lindabecktold@windstream.net

                                                                                    979-224-3589

 

Zone 5-B Chairperson – Kayla Cheek             kaylacheekdum@gmail.com    409-988-4200

                                                                                                          

            College Station Noon

                        President – William Lartigue    csnlionbill@gmail.com

                                                                                    979-846-1283

 

                        Secretary – John Rauser                      johnrauser42@gmail.com

                                                                                    979-777-5742

            College Station Evening

                        President – Ashley Maxwell    maxwell_0314@yahoo.com

                                                                                    409-739-1321

                        Secretary – Allison Pitney        allisonpitney@gmail.com

                                                                                    972—849-0022

            College Station Morning

                        President – Mark Troy             metroy@suddenlink.net

                                                                                    979-847-8666

                        Secretary – James Moore         jmoore9302@aol.com

                                                                                    979-820-2063

            Navasota

                        President – Shawn Sayers        shawn_0295@hotmail.com

                                                                                    979-575-2256

                        Secretary – Jeffrey Nobles      noblesjeff@yahoo.com

                                                                                    936-825-4879

            Navasota Noon

                        President – Nancy Heard         heardnancy@att.net

                                                                                    832-274-0710

                        Secretary – Jerry Strode                       patstrode@yahoo.com

                                                                                    979-218-9736

 

 

 

 

Zone 5-C Chairperson – Bernie Acre              bacre@me.com                        979-220-9886

 

            Aggieland

                        President - Samantha Perez      sperez126@tamu.edu

                                                                                    956-624-1711

                        Secretary – Logan Kubitza       logank0109@aol.com

                                                                                    254-652-7146

            Bryan Noon

                        President – Frank Clark, Jr.      frankoray@msn.com

                                                                                    979-446-4792

                        Secretary – Gerald Popp                      gpopp@extra@cobanks.com

                                                                                    254-223-9997

            Bryan Breakfast

                        President – Jodie Hoyak                      hoyak2@verizon.net

                                                                                    979-774-4151

                        Secretary – Jodie Hoyak                      hoyak2@verizon.net

                                                                                    979-774-4151

            Bryan Evening

                        President – Jerry Norton                      jnorton30@hotmail.com

                                                                                    404-218-6083

                        Secretary – Larry Ermis                       aggie68@suddenlink.net

                                                                                    979-229-3149

            Wellborn

                        President – John Daniels          didjrd@hotmail.com

                                                                                    979-693-2587

                        Secretary – Jean McDermott    jeanwmcdermott@suddenlink.net

                                                                                    979-690-8162

 

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

District GLT Training Team

 

GLT Coordinator

            Loretta Shirley             redsduck2@yahoo.com                                   830-263-2206

Trainers

            Charles Francis                        Charles.e.francis@gmail.com

            Pat Jackson                  pjackson1952@sbcglobal.net              512-217-5662

            Michael Smalley          michaelsmalley46@gmail.com                        979-209-9337

            Ron Gay                      rgay@ims-securities.com                     979-412-2750

            Robert Bland               rbland@gvec.net                                  830-857-3019

            James Haverland         haverland8@aol.com                           979-690-6241

            Johanna Elliott             doctorjaelliott@gmail.com                   979-450-1331

            Linda Fish                    lindafish1988@yahoo.com                 512-660-2824

            Mark Ulrich                 mdulau5355@outlook.com                 979-966-3385

            Vance Elliott                velliott@gmail.com                              979-484-4357

            Don McFarland                        don.mcfarland@outlook.com

            Andy Rodriguez          rbs@gvec.net                                       830-263-5500

 

          

          

 

 

 

 

Training Resources

Lions Clubs International Resources Page – http://members.lionsclubs.org/EN/resources/index.php

Lions Clubs International Club Management Resources –

            http://members.lionsclubs.org/EN/resources/club-management.php

Lions Clubs International Club Officer Training and Orientation –

            http://members.lions.org/EN/resources/leadership-resource-center/training-resources/club-officer-training-orientation.php

 

 

 

District Calendar

 

July 14, 2017               Recognition of Zone and Membership Chairs,

Social, Dinner, Training

          

July 15, 2017               1st Cabinet Meeting

                                    Caldwell, Texas

                                    Coordinator – Linda O’Brien

 

October 13, 2017        Red Ribbon Gala

                                    Giddings, Texas

                                    Coordinator – Thelma Davis

 

October 21, 2017        2nd Cabinet Meeting

                                    Sequin, Texas

                                    Coordinator – Charles Villeneuve

 

January 19, 2018         Mid-Winter Conference

January 20, 2018         3rd Cabinet Meeting

                                    Giddings, Texas

                                    Coordinator – Joe Franks

 

April 13, 2018             District Convention

April 14, 2018             4th Cabinet Meeting

                                    Caldwell, Texas

                                    Coordinator – Linda O’Brien

 

District 2-S5 Website

Website:  e-district.org/sites/2s5

 

 

SECTION II – STATE – TEXAS LIONS MD-2

 

State Office

Sandy Merritt, State Office Administrator

P.O. Box 294509, Kerrville, TX 78029

830-257-6557  Fax 830-896-6557

lionsstateoffice@md2lions.org

 

State Districts, Counties/Location, Website

Texas is the second largest state in the union, and is home to 850 clubs and over 23,000 members.  Each year, Texas Lions contribute nearly two million service hours helping their communities and charitable organizations.  Texas is divided most recently into 16 districts, all within Multiple District 2.  Below is a map of those districts.

 

District                                    Counties/Locations                                        

2-T1     Armstrong, Briscoe, Carson, Castro, Childress, Collingsworth, Deaf Smith, Dallam,

Donley, Gray, Hall, Hansford, Hartley, Hemphill, Hutchinson, Lipscomb, Moore, Ochiltree, Oldham, Parmer, Potter,            Randall, Roberts, Sherman, Swisher, and Wheeler

Website:  http://www.lionsdistrict2-tl.com

                         

2-T2     Bailey, Borden, Cochran, Cottle, Crosby, Dawson,   Dickens, Fisher, Floyd, Gaines,

Garza, Hale, Hockley, Kent, King, Lamb, Lubbock, Lynn, Motley, Scurry,

            Terry, and Yoakum

            Website:  http://www.lions2t2.org

 

21 2-T3            Andrews, Brewster, Crane, Culberson, Ector, El Paso, Hudspeth, Jeff Davis, Loving, Pecos, Presidio, Reeves, Terrell, Upton, Ward and Winkler

            Website:  http://www.e-district.org/sites/2t3

 

2-E1    Archer, Baylor, Callahan, Clay, Comanche, Eastland, Erath, Foard, Hardeman, Haskell, Jack, Jones, Knox, Montague, Palo Pinto, Shackelford, Stephens, Stonewall, Taylor, Throckmorton, Wichita, Wilbarger, and Young

            Website:  http://lions2e1.org

 

2-E2    Collin, Cooke, Denton, Grayson, Hood, Johnson, Parker, Somervell, Tarrant, and Wise

            Website:  http://www.lions2e2.org

 

2-X1    Dallas, Ellis, Hunt, Kaufman, and Rockwall            

Website:  http://lions2-x1.org

 

2-X2    Bowie, Camp, Cass, Delta, Fannin, Franklin, Gregg, Harrison, Hopkins, Lamar, Marion, Morris, Rains, Red River, Smith, Titue, Upshur, Van Zandt, and Wood

            Website:  http://www.e-district.org/sites/2x2

 

2-X3    Anderson, Bell, Bosque, Coryell, Falls, Freestone, Hamilton, Henderson, Hill, Houston, Lampasas, Leon, Limestone, McLennan, and Navarro

            Website:  http://www.md2x3.com

 

2-A1    Brown, Coke, Coleman, Concho, Crockett, Glasscock, Howard, Irion, Kimble, Llano,

Martin, Mason, McCullock, Menard, Midland, Mills, Mitchell, Nolan, Regan, Runnels, San Saba, Schlecher, Sterling, Sutton and Tom Green

Website:  http://txlionsdistrict2al.com

 

2-A2    Atascosa, Bandera, Bexar, Dimmit, Edwards, Frio, Gillespie, Kendall, Kerr, Kinney,

La Salle, Live Oak, Maverick, McMullin, Medina, Real, Uvalde, Val Verde, Webb,

Wilson, and Zavala

Website:  http://district2a2.org

 

2-A3    Brooks, Cameron, Duval, Hidalgo, Jim Hogg, Jim Wells, Kenedy, Kleberg, Nueces,

            San Patricio, Starr, Willacy and Zapata

            Website:  http://www.lions2a3.com

 

2-S1     Angelina, Cherokee, Hardin, Jasper, Jefferson, Nacogdoches, Newton, Orange, Panola, Polk, Rusk, Sabine, San Augustine, Shelby, Trinity and Tyler

            Website:  http://www.district2s1.org

 

2-S2     Chambers, Harris, Liberty, Montgomery, San Jacinto, Walker, and Waller 

            Website:  http://www.lions2s2.org

 

2-S3     Bastrop, Blanco, Burnet, Caldwell, Comal, Hays, Milam, Travis, and Williamson                           Website:  http://e-district.org/sites/2s3/index.php

 

2-S4     Aransas, Bee, Brazoria, Calhoun, Dewitt, Fort Bend, Galveston, Goliad, Jackson, Karnes, Lavaca, Matagorda, Refugio, Victoria, and Wharton

            Website:  http://www.district2s4lions.org

 

2-S5     Austin, Brazos, Burleson, Colorado, Fayette, Gonzales, Grimes, Guadalupe, Lee, Madison, Robertson, and Washington

            Website:  http://2-s5.org

 

Lone Star Lions Eye Bank

                                                   

102 East Wheeler Street / PO Box 347, Manor, TX 78653

800-977-3937  Fax 512-457-0658       www.lsleb.org

 

District 2-S5 Elected Directors

            Governor                                 Dr. Johanna Elliott

                        doctorjaelliott@gmail.com                   979-450-1331

 

            1st Vice District Governor        James Haverland

                        haverland8@aol.com                           979-229-5910

 

            2nd Vice District Governor       Mark Ulrich

                        mdulau5355@outlook.com                 979-966-3385

 

            Director Region 1                    Mike Turby

                        mike@turby.us                                    830-433-1014

 

            Director Region 2                    April Feray

                        aprilferay51@gmail.com                     979-966-9965

 

            Director Region 3                    Don Hovis

                        NEMES888@gmail.com                      979-551-6625

 

            Director Region 4                    Al Hedtke

                        al.hedtke@gmail.com                          512-923-9990

                      

            Director Region 5                    Don Ballard

                        donjball@aol.com                               979-589-2634

 

            Director At-Large                     Margaret Polansky

                        mpolansky2898961@aol.com 979-935-7702

 

            Honorary Director                   Michael Wilson

                        michael6206@att.net                           830-305-4085

 

 

 

 

Texas Lions Camp

PO Box 290247

Kerrville, TX 78029

830-896-8500  Fax 830-896-3666       www.lionscamp..com

                

Texas Lions Camp Directors District 2-S5

            Pat Mosher                              plmosher@yahoo.com 830-203-1492

            Lance Hall                               lhall@navasotatx.gov              936-870-6852

 

District 2-S5 Jack Wiech Fellows

 


 

Anderson, Mark

Anderson, Robert J.

Andrews, Curtis

Appelt, Darrel

Bailey, Don

Ballard, Don

Barbish, Andy & Sherry

Barnes, Don

Baron, Linard T.

Baur, Richard

Beavers, Patricia

Becktold, Linda

Binzer, Carol  D.

Birdwell, Layne

Blake, Brian

Bockmon, Bill

Bolton, Michael

Bridwell, Bea

Bridwell, E. W.

Brown, John

Brumfield, Brian

Bryan, Jessie

Brynildsen, Gordon

Bucek, Roy

Bucek, Vera

Bullock, lll, William

Bussell, Carl

Calliham, M. R.

Cardes, Louis

Castillo, Dan

Chollett, Weldon

Clark, Candy

Cleveland, Pat & Martin

Cobb, Brian

Corrington, Dennis A.

Corrington, Sue

Crews, John B.

Criswell, Gerry

Criswell, Ray

Denton, Allen

Dicky, Wayne

Early, Benita

Elliott, Johanna

Elliott, Vance

Ellis, Charles

Erratt, Bruce

Erratt, Tamie

Fisher, Fred

Flessrer, Gene

Fox, Jim

Franks, Joe

Frosch, Curtis

Gaeke, Doug

Gage, Cliff & Susan

Gage, Dr. Gary

Garza, Garrick

Garza, Melissa

Gay, Ron

Gilmore, Bob & Nancy

Goehring, Dennis

Golan, Floyd

Gottwald, Kenneth

Green, Lana M.

Green, Jr., Harry J.

Griffin, Kelly R.

Grove, Foree

Grumbles, Leland

Hanna, Martha

Hansen, John F.

Happ, John

Hartley, Billy J.

Haverland, James

Heinemeyer, Ron

Henkhaus, Harry C.

Henneke, Robert

Henry, Ralph

Hernandez, Carlos

Herring, Sonny

Herron, Mike

Hobson, Howard Phillip

Hobson, JoAnn Ledlow

Hobson, Joseph

Hoffmann, Clint

Holt, Thomas H.

Hopkins, John B.

Hopkins, Sherrie

Hunsicker, John

Ivey, Dennis,

Jatzlau, Michael

Jones, David S.

Jones, Pamela H.

Jones, Whitcomb O.

Jones, William Paul

Jones-Meier, Diane

Jungmann, Ervalin

Kahlich, David

Kelerk, Edd

Kelly, Roy

King, Gerald T.

Koch, Perry

Koehler, Myron

Koppa, Rodger J.

Krehbiel, Elmer V.

Krumrey, LaVerne

Kunz, Paul

Lafield, Bill

LaFollette, Treasure L.

Lartigue, William

LeUnes, Judy

Lilie, Douglas W.

Lindsey, Lance

Loan, Raymond W.

Looney, Edward

Lowe, Teddy

Lueckemeyer, Pat

Lunsford, Billy

Mallett, James

Manning, Jaime

Martin, J. Rod

Mayer, Donald

McLain, Greg

Mitchell, John R.

Mitchell, John W.

Moeller, Tammy

Moore, James

Morgan, Gerald L.

Morgan, Janelle L.

Morgan, Kimberly

Morgan, Michael

Murray, Jack

Murray, Vicky

Nash, William E.

Naylor, Raymond L.

Nichols, John

Nicholas, Frank   

Nicholas, Helen

Nilsson, Nils

Nixon, Judy

Oberhoff, Linda Jenson

O’Neill, Cheryl

Parr, Joe

Parrott, David W.

Picone, Joe Al

Powell, Rick

Powell, Trish

Price, Al

Pulley, Gene & Jane

Rauser, Janna

Rauser, John

Ray, John

Rezak, Richard

Richardson, Gordon

Richardson, Judy

Richardson, Randall

Richardson, ll, Gordan

Roach, Athur

Roberts, Clint

Rodriguez, Andy

Rodriguez, Cindy

Ryan, Cecil

Ryan, Delores

Ryan, O. E.

Shiurring, Robert

Schneider, Nancy

Schulke, Alan

Scott, Jeffrey

Scott, Walter

Scott, Jr., William W.

Searcy, Anne L.

Sears, Pattie

Sievers, Frank “Sonny”

Sievers, Ruby R.

Silvia, Ronald

Simmang, Jr.,  John

Simmons, Jimmy D.

Simpson, Betty

Simpson, Lewis (Donald)

Soonthornpoct, Punnee

Spanihel, Stephen

Stallmann, Lawrence

Stiles, Robert M.

Stockard, Uel

Stribling, Danny

Sweeney, David S.

Talbert, Rick

Thiele, Kermit L.

Toole, Karen A.

Trevino, Augustin

Turner, Randy

Uvacek, Jr., Edward

Valdez, Alfred

Villeneuve, Charles

Warner, Marcus P.

Watson, Harvey D.

Wenckens, Debra Leroy

West, Joe E.

Whitfield, Linda

Whitney, William A.

Whittaker, Carla

Wiginton, Barry

Wiginton, Gary Ray

Wiginton, Jennifer

Williams, Paul E.

Wimberly, Georgeanne

Witherite, Dick

Wolfshol, Clarence

Wylie, Eric

Yearwood, James

Yezak, Gerald

York, Virginia

Young, Carolyn H.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Texas Lions Foundation

 

Texas Lions Foundation (TLF) is an organization committed to filling humanitarian needs throughout the world. (TLF History) As a public, non-profit, tax exempt corporation, its purpose is to promote human welfare by careful application of contributed funds. (TLF Donations & Awards Form)

 

TLF concentrates its efforts in two areas: humanitarian services and disaster relief. (Grant Guidelines) The foundation strives to support projects that, while falling into one of these two categories, also have long-term and far reaching effects, and promote the objectives of the Texas Lions Foundation. Overall, the Foundation maintains a strong commitment to helping people achieve their own potential, and to implementing projects that make permanent and positive changes. Projects are favored that provide benefits to as many people as possible.

 

HUMANITARIAN SERVICES – Humanitarian Service Grants can be issued in support of a broad range of projects designed to fill diverse needs. In general, projects designed to create or expand community programs or institutes are preferred. (Humanitarian Grant Application)

 

DISASTER RELIEF – Disaster Relief grants are made in response to natural disasters that cause significant mortality, injury, and property damage and loss. Priority is given to projects aimed at creating or reconstructing public facilities and services. (Emergency Grant Application)

 

Email PID Marshall Cooper, the Foundation’s COO, at pidmwc@msn.com. Download a full list of officers and board members here.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SECTION III– LIONS CLUBS INTERNATIONAL

 

International Headquarter Office

300 22nd Street, Oak Brook, IL 60521

Phone:  630 571 5466      Fax:  630 571 8890    Website:  www.lionsclubs.org

 

The Lions Emblem

 

 

Our name was not selected at random, neither was it a coined name.  From time immemorial, the lion has been the symbol of all that was good, and because of the symbolism that was chosen.  Four outstanding qualities – Courage, Strength, Activity, and Fidelity – had largely to do with the adoption of the name.  The last mentioned of the qualities, Fidelity, has a deep and peculiar significance for all Lions.  The lion symbol has been a symbol of Fidelity through the ages and among all nations, ancient and modern.  It stands for loyalty to a friend, loyalty to a principle, loyalty to a duty and loyalty to a trust.

 

 

The Lions Motto – We Serve

                       

Mission Statement

                To empower volunteers to serve their communities, meet humanitarian needs, encourage peace and promote international understanding through Lions clubs.

Vision Statement

To be the global leader in community and humanitarian service.

Lions Clubs International Founder – MELVIN JONES

Melvin Jones was born on January 13, 1879 in Fort Thomas, Arizona, the son of a United States Army captain who commanded a troop of scouts. Later, his father was transferred and the family moved east. As a young man, Melvin Jones made his home in Chicago, Illinois, became associated with an insurance firm and in 1913 formed his own agency.  He soon joined the Business Circle, a businessmen's luncheon group, and was shortly elected secretary. This group was one of many at that time devoted solely to promoting the financial interests of their membership. Because of their limited appeal, they were destined to disappear. Melvin Jones, then a 38-year-old Chicago business leader, had other plans.  "What if these men," Melvin Jones asked, "who are successful because of their drive, intelligence and ambition, were to put their talents to work improving their communities?" Thus, at his invitation, delegates from men's clubs met in Chicago to lay the groundwork for such an organization and on June 7, 1917, Lions Clubs International was born.

          

Melvin Jones eventually abandoned his insurance agency to devote himself full time to Lions at International Headquarters in Chicago. It was under his dynamic leadership that Lions clubs earned the prestige necessary to attract civic-minded members.  The association's founder was also recognized as a leader by those outside the association. One of his greatest honors was in 1945 when he represented Lions Clubs International as a consultant in San Francisco, California, at the organization of the United Nations.  Melvin Jones, the man whose personal code – "You can't get very far until you start doing something for somebody else" – became a guiding principle for public-spirited people the world over, died June 1, 1961 at 82 years of age.

 

Lions Clubs Objectives

            To create and foster a spirit of understanding among the people of the world.

            To promote the principles of good government and good citizenship.

            To take an active interest in the civic, cultural, social, and moral welfare of the

                community.                                                                                                                       

            To unite the clubs in the bonds of friendship, good fellowship, and mutual understanding.

            To provide a forum for the open discussion of all matters of public interest; provided,      

                however, that all partisan politics and sectarian religion shall not be debated by club

                members.

To encourage service-minded people to serve their community without personal financial

    reward, and to encourage efficiency and promote high ethical standards in commerce,

    industry, professions, public works, and private endeavors.

                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

International Officers from District 2-S5

 

Area Membership Team Chairman     Past International Director Joe Al Picone

            joepicone600@gmail.com       979-421-0689

 

2018-2020 International Conventions

June 29-June 3, 2018 – Las Vegas, Nevada

July 5-9, 2019 – Milan, Italy

June 26-30, 2020 - Singapore

 

Lions Clubs International Foundation

 

Every day, Lions Clubs International Foundation (LCIF) works to fulfill our mission: "To support the efforts of Lions clubs and partners in serving communities locally and globally, giving hope and impacting lives through humanitarian service projects and grants."

Since our founding in 1968 we have strived to sustain Lions’ humanitarian service goals throughout the world, awarding over 13,000 grants totaling more than US$1 billion, in the four key areas of sight, youth, disaster relief and other humanitarian efforts.

We give sight. LCIF is providing vision for those in need all over the world by combating eye diseases, creating infrastructure to improve eye care delivery, increasing the number of trained eye care professionals and making vision care more equitable and sustainable.

We support youth. All young people deserve to have an education, feel cared for and experience healthy development so they can have the chance to achieve their dreams. Through our positive youth development program, Lions Quest, LCIF is helping children learn to work together, make positive decisions and serve their communities. The Foundation also supports youth through constructing schools, youth centers and vocational training centers.

We provide disaster relief. Lions are often some of the first to arrive at a disaster to provide relief, and Foundation support is right there with them. We help devastated communities survive after disasters and bring hope by assisting in long-term efforts of rebuilding of homes and lives.

We address humanitarian needs. From working to combat global health issues such as measles and diabetes to empowering those with disabilities to lead more independent and fulfilling lives, LCIF is dedicated to a range of humanitarian service projects. The Foundation continues to develop and expand programs that meet emerging needs worldwide.

Website:  lcif@lionsclubs.org

 

 

District 2-S5 Melvin Jones Fellows


 

Bellville          

Newton Boriack

H. Lee Dittert

Robert D Herridge

Vit Janda

Ernie M. Koy

Steve Lackey

Robert J Lange

James H. Marek

Max Nehrkorn

Kenneth Petters

Harvey A Schiller

Richard Strauss

 

Brenham Evening

Ervin Addicks

Wilfred Dietrich

Joe E. Ellis

Clarence Gaskamp

Ben Hajovsky

Charles A. Heller

Randal Hoppens

Wilbert Horstmann

Ronald D. Himphrey

Gary W. Ivy

Donald Kasprowicz

Melvin H. Kettler

Marvin C. Lanier

William V. McAdams

Robert Parker

Joe Al Picone

Merle Picone

Darrell Reimer

William Shiller

Jeff Scott

Glenwood Vierus

 

Brenham Noon

Roy May

 

Bryan Brazos County

Jeanne H. Criswell

Bess Slovacek

Mickey Wolters

 

Bryan Breakfast

Bradley G. Cernovich

Ray B. Criswell

Frank Elliott

Bryan Breakfast (cont.)

Lannes Hope

Thomas Jones

Myron Koehler

Gene Voelkel

 

Bryan Evening

Carolyn Criswell Baur

Richard A. Baur

Gerry Chandler-Chriswell

Wilburn Coe

Clair E. Fink

Vance Hamann

Arthur Herwald

John B. Hopkins

Jason James

Lowell F. Jones

R. B. McDonald

Doris Patterson

Delores Ryan

Earl Ryan

 

Bryan Noon

Bernard L. Acre

C. J. Allen Jr.

Jerry Barton

John M. Bush

Charles H. Ellis

Ivan Frizzell

K. S. Hallaran

Sherrie G. Hopkins

Paul A. Kunz

James I. Mallett

Michael E. McGuire

William E. Nash

Marjean Neve

Earlon L. Payne

Bobby A. Riggs

Authur J. Roach

Pete J. Scamardo

Carl T. “Bess” Sprague

Uel R. Stockard

Ina Mae Thompson

Linda Whitfield

 

Bryan North Bryan

Wilbert T. Mason

 

 

Burton

William L. Kellogg

Dee E. Lomax

William H. Neinast

Sid B. Stevenson

Oliver Whitener

 

Caldwell Burleson Cty.

Patricia A. Beavers

Jessie Bryan

Al Bryan

Adrien F. Drouilhet

Edile Lightsey

Lynne C. Matcek

Margaret A. Polansky

 

Caldwell Early Evening

Johanna Elliott

Miriam Feigenbaum

Delia Orlopp

 

Caldwell

Verne C. Andrews

Ira H. Beavers

A. W. Brewer

Kenneth B. Clark

Wilson P. Deutsch

Robert Siptak

 

Carmine

Orville W. Kunkel

Laverne E. Kunkel

Louise Woytek

Lester Woytek

 

College Station Morning

Carl Bussell

Richard P. Dornacher

Frank Duuchmasclo

Joseph H. Fisher

Chalon Jones

Roy W. Kelly

James E. Moore

Robert E. Roepke

Ernie Wright

 

 

 

 

 

 

College Station Noon

Robert J. Anderson

Donald M. Bailey

Carol D. Binzer

Michael W. Bolton

Tony Brown

Kenneth Brundidge

Gordon A. Brynildsen

W. Elmo Crenshaw

Allen E. Denton

Christopher D. Dickenson

Sharyn Galvin

Ronald L. Gay

Frank E. Gilstrap

Floyd A. Golan

Harry J. Green Jr.

Matthew Greene

Foree Grove

Leland C. Grumbles

Barry Harding

James R. Haverland

H. Phil Hobson

Joseph Hobson

Wesley Clint Hoffmann

Thomas H. Holt

Remus L. Jones

Chad E. Jones

Gene T. King

Ivan (Buddy) W. Kirk

Lawrence Kubacak

William C. Lafield

Billy G. Lay

Raymond W. Loan

Diane Jones Meier

Homer Meyers

Mary Jane Petty

L. S. Pope

Alvin A. Price

John L. Rauser

Janna J. Rauser

Richard Rezak

Terrell Rowan

Nancy Schneider

Edward L. Scott

Pattie Sears

Loren C. Skow

Punnee Soonthornpoct

Romona Stites

Danny M. Stribling

Harvey Striegler

Arthur C. Vinzant

College Station Noon (cont.)

Norman K. Waggoner

Joe E. West

Dick Witherite

Fred A. Wolters

Eric R. Wylie

Charles W. Zipp

 

Columbus

Lin Barron

Ernest H. Baumgart

Kay Burns

Weldon E. Chollett

Louis B. Cordes

Dodie K. Dungen

D. C. Fehrenkamp

Billy J. Hartley

Carl Heinshon

Harry C. Henkhaus

Ervalin Jungmann

Gilbert L. Kiel

Douglas W. Lilie

J. E. Meismer

George A. Poppe

Harold Stirl

Warren E. Wilburn

James Yearwood

 

Dime Box

Milton Dismukes

Barbara Hoover

Paul D. Hoover

Roger Wubbenhorst

 

Eagle Lake

Mark Anderson

Victor Corman

Joe Lee McCreary

 

Franklin

Leslie Ralph Bush

Charles W. Hairston

George G. Harris Jr.

Harold Hyde

Joe Y. McNutt

Wayne E. Perry

M. Loyd Williams

 

Garwood

Robert C Schiurring

Lawrence L. Stallman

Geronimo

Don McFarland

David Reiley

 

Giddings Breakfast

Michael L. Morgan

Janelle Morgan

Gerald L. Morgan

Clarence A. Wolfshohl

 

Giddings New Horizons

Linda Ehler

Sandra Furry

Joyce Gallier

Elizabeth Denice Harlan

Laurie Jurk

Jaime Keng-Manning

Tracy Mangold

Kimberly Morgan

Vickey Murray

Casey M. Smith

 

Giddings

Charley C. Baugh

Joe R. Franks

Meredith Franks

Curtis Frosch

Bobby Lehmann

Robert James Nitsche

Spencer Wayne Schneider

 

Gonzales Breakfast

John C Floyd

Dudley B. Staton

Lawrence Walshak

 

Gonzales Noon

Kenneth Gottwald

Elgin R. Heinemeyer

Andy Rodriguez

Frank E. Seivers

L. R. Smith

 

Hilltop Lakes

Hugh L. Blair

Fred Bruce

Hiross Campbell

Herbert Cryar

Pat A. Gibbs

Barbara Looney

Dolores Bordner

Hilltop Lakes (cont.)

J. D. Brad Petty

Robert Rice

Otis W. Stewart

John T. Stewart

Melvin J. Thompson

Ron Treat

 

Industry West End

Clinton Blezinger

Jay C. Buenger

Edwin A. Kuehn

Larry W. Madison

Newton O. Peschel

Thomas Richter

James W. Ripple

H. Harrison Shepherd

Celeste K. Shepherd

 

LaGrange Noon

Richard Bily

Linda Burk Diers

James Helms

Donna K. Jones

Anne Kennedy

L. Donald Mayer

E. B. Mayer

Nell Mayer

Paul E. Mikula

Terrell Newton

Walter Oeltjen

Benjamin Schovajsa

Jackie D. Skelton

Michael L. Smalley

Mark Ulrich

 

Madisonville Yellow Rose

Marian D. M. Klawinsky

 

Madisonville

David Y Ely

Felix G. Meyers

Bill Tom Shine

 

Navasota

Ralph L. Henry

Wilbert Hilley

David F. Lehnert

Tony Maddox

 

New Baden Camp Creek Evening

Leonard D. Becktold

Charline Bush

Howard L. Dehart

Fred W. Hanhart

Jerry Redden

Geraldine Sanders

Donald L. Simpson

 

New Baden Evening

Edna Jo McNutt

Imogene R. Roberts

 

New Ulm

Gregory J. Buenger

Anneta L. Buenger

Sharon Ann Conner

Warren E. Conner

Nelda J. Daricek

George W. Krause

Gloria L. Krause

Dan F. Muske

Joyce Muske

Bonnie Schulz

David W. Schulz

A. E. Spence

Jean Spence

 

Nixon

Nathan E. Wheat

 

San Felipe

Melody J Beers

Charles Beers

Billy Browne

 

Schulenburg

Kenneth Behlen

Ray R. Elliott

Doug Gray

Ronnie L Herzik

John R. Ligon

Mary Zeller

 

Sealy

Jody Mazac

 

Seguin Evening

Elton Bohmann

Lee R. Jahns

Seguin Evening (Cont.)

Albert I. Orr

 

Seguin Midday

Violet Hart

 

Seguin Noon

Harold Baenziger

Harold D. Beauchamp

Donald W. Beicker

Charles A Berry

Ernest M. Cloughly Jr.

Gut Core

James Dietz

Harry Dietz

William F. Ermel

Cesareo Guadarrama

Clifton Hass

Beverly D. Hart

Ronald D. Heinemeyer

A. G. Hodges

Lawrence E. Hoffer

William J. Klingemann

Donald L. Magin

James L. Martin

Mark D. Moeller

Carol Nored

Leon Pape

Harold Prochnow

Milton Rehfeld

Luther Paul Sagebiel

Rosalee Van Boovin

Charles F. Villeneuve

Herman Vogt

James A. Vordenbaum

Diane Wallace

Michael Wilson

Theodore A. Wolber

 

Seguin Sunrise

Mark Alan Bennett

La Moyne Blessing

Allen Brewster

Peter G. Campbell

Mike De Leon

Thomas Dodgen

Charles H. Foss

Melvin Grones

Tony Hammock

Lee Heisler

Jim F. Johnson

Seguin Sunrise (cont.)

Marvell Maddox

Jack Mayfield

John Nash

Alan Purdon

Frank Riggs

Hernan Rivera

Suzanne L. Sanders

Loy D. Self

Bryan Terp

Armando E. Villalpando

Sharon E. Villalpando

Greg Winters

 

Seguin Sunset

Linda Dietz

Janet Ignasiak

Ruth Rieger

 

Sheridan

Lavo Brisco

Willian C. Gohlke

Jean Walker

 

Smithville New Generation

Clayton W. Adams

Roy R Adams

Heidi R Erwin Dixon

Charles E. Kier

 

Smithville

Dennis C. Dolgener

Roger Hewitt

Richard Latham

James H. Long

Amberly J. Palmer

James L. Tinkel

 

Waelder New Millennium

Ernest F. Cobler

Felipe E. Martinez Jr.

Eugene Wilson Sr.

 

Wallis

Evelyn Kieke

 

Wallis

Freddie Engelbrecht

Nelson Kieke

Elden W. Korenek

Jerome Macha

 

Lions Clubs International News
Connect with Us Online