Members

District A-3 Honoury Committee - 2015-16 - SEE WHITE BOOK


Past District Governors of District A3

 YEAR                      NAME                     CLUB

1938-39*                 J Brown                    Bowmanville

1939-40*                 Dr Charles Linton     New Toronto

1940-41*                 Clifford Cotter          Ottawa

1941-42*                 George M. Bosnell   Toronto

1942-43*                 E.W. Crawford         Bowmanville

1943-44*                 Ernie Houghton        Toronto

1944-45*                 Dr. Ken H. Rogers    Toronto

1945-46*                 Charles W.Caner      Bowmanville

1946-47*                 Dr. R. B. Benard       Orillia

1947-48*                 Gordon Belyea         Toronto

1948-49*                 Stanley Darling         Peterborough

1949-50*                  Roben M. Little         Richmond Hill

1950-51*                 A.B. Lent                  Port Hope

1951-52*                 J. Ross Burke           Kingston

1952-53*                 Sigmund Wessman   Deseronto

1953-54*                 Victor Frederick        Peterborough

1954-55*                 Larry McCanhy         Cobourg

1954-55*                 Nostrand Sprague    Trenton

1955-56*                 Whitney Mantin         Bancroft

1956-57*                 James C. Johns        Frankford

1957-58*                  Herbert L. Goddard  Bowmanville

1958-59*                  A. W. Thompson      Kingston

1959-60*                  Dr. R. E. Jamieson   Coboconk

1960-61*                  T. James Clarke       Campbellford

1961-62*                  R.Brenton Rickard    Newcastle

1962-63*                  Robert Garden         Norwood

1963-64*                  J. Ross Oliphant       Peterborough

1964-65*                  Terry C. Evans         Havelock

1965-66*                  Herbert Wark           Brockville

1966-67*                  Hank Tamblyn          Lindsay

1967-68*                  Herb Visser              Whitby

1968-69*                  Ronald Wismer        Millbrook

1969-70*                  Storey Beare            Port Perry

1970-71..                 Donald E. Jones       Norwood

1971-72*                  Robert Reid              Trenton

1972-73*                   William H. Maguire   Cobourg

1973-74                   Dr. Doug Galt            Brighton

1974-75*                  Wes Oakley              Ajax

1975-76*                  Ed Leslie                 Bowmanville

1976-77                   Dave Hansen           Sharbot Lake

1977-78*                  Graham Law            Cobourg

1978-79                   Harvey Moore           Brighton

1979-80..                 Sam Camilleri          Amhersview

1980-81                   John Thompson       Trenton

1981-82*                  J. Don Marsden       Bowmanville

1962-83                   Ron Moir                  Verona

1963-84                   Russ Mitchell           Marmora

1964-85*                  Len Welch               East Peterborough

1985-86                   Malcolm  MacLean   Deseronto

1986-87*                  William H. Deyoung  Frankford

1987-88*                  Earl Digweed            Lakefield

1968-89                   Erwood Reynolds    Napanee

1969-90*                  Doug Frost               Frankford

1990-91*                  Bill Shaw                  East Peterborough

1991-92                   Frank Stewart          Norwood

1992-93*                  Keith Taber              Wellington

1993-94*                  Ralph Foden            Cobourg

1994-95                   Bob VanWort           Bewdley

1995-96..                 Richard Cooper       Madoc-Tweed

1996-97..                 Jon Moore                Deseronto

1997-96                   George Fournier      Kingston

1996-99                   Graham Lewis         Peterborough

1999-00                   Bob Taylor               Land 0' Lakes

2000-01                   Terry Graham          Newcastle

2001-02                   Harry Marissen        Belleville

2002-03..                 Rick Thibodeau        Verona

2003-04..                 Dan Davis                Deseronto

2004-05                   Eric Holmden            Campbellford

2005-06*                  Gayle Hodgson        Port Hope

2006-07*                   Jim Lemoire             Trenton

2007-08                   Victor Smith            Newburgh-Camden

2008-09                   David Bolton            Keene

2009-10                   Bill Lewis                 Stirling

2010-11              Gord Taylor              Millbrook

2011-12                    Earl Oliver               Norwood

2012-13                 Mary Ann Smith        Newburg-Camden

2013-14                 Albert Munneke       Millbrook

2014-15                 Linda Duffie              Bowmanville

2015-16                Janet Marisson          Wellington

 *  deceased

.. no longer in District

Past District Governors Transferred into District A3

 1946-47"               Russell Hunter                        A-4

1948-49'                 Donald Carmichael                 A-4

1951-52'                 Dick Taylor                              A-6

1956-57"                Bob Cooper                             A-2

1969-70                 Ed Wiggens                             A-11

1971.72'                 Bob Hannigan                         A-5

1972-73*                Mark Cornish                          A-5

1988-89'                 Ron Lacey                              A-11

1990-91                  Barry Flanigan                   A-1

1991-92                  Earle Pilkey `                          A-16

1994-95                  Paul Parks

1994-95                  Elfy Elefttheriadis                    A-12

 

Past MD "A" Council Chairs from District A-3

1964-65'                  J. Ross Oliphant        Peferborough

1989-90                   Erwood Reynolds     Napanee

1999-00                   Graham Lewis           Peterborough

2002-03                   Harry Marissen         Wellington

2004-05..                 Dan Davis                 Tamworth

 

Past International Directors From District A-3

1977-79                   William H. Maguire    Cobourg

1989-91                 # Gil Constantini         Peterborough

2005-07                   Terry Graham           Newcastle

 # District Governor from A8 & Past Council Chair from A8
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lions Clubs International News
Connect with Us Online